AgSmart Rotary Cutter Blade - 28-1/2", CCW Rotation for John Deere W48577
Description
For John Deere CounterClockwise (left hand) Suction rotation Rotary Cutter Blade.
Tech Specs
Back To Top| Brand | AgSmart |
|---|---|
| For Brand | John Deere |
| Hole Diameter | 1-1/2" |
| Length from Center of Hole | 26-1/4" |
| Length Overall | 28-1/2" |
| Offset Height | 2-5/8" |
| Rotation | Counter Clockwise - Updraft |
| Thickness | 1/2" |
| Width | 4" |
Application
Back To Top| Make | Type | Model |
|---|---|---|
| John Deere | Rotary Cutter | CX20, HX20, HX7, M20, MX7, R20 |
Interchanges
Back To Top- FH329909 (JOHN DEERE)
- W48577 (JOHN DEERE)
- TPW48577
- TP-W48577