AgSmart Rotary Cutter Blade - 27-1/4", CCW Rotation for John Deere W52742
Description
For John Deere CounterClockwise (left hand) Suction rotation Rotary Cutter Blade. Fits John Deere Rotary Cutter: MX15, HX15 (sn WOHX15X008500 to WOHX15X012299), CX15 (sn WOCX15X003750 to WOCX15X005499)
Tech Specs
Back To Top| Brand | AgSmart |
|---|---|
| For Brand | John Deere |
| Hole Diameter | 1-1/2" |
| Length from Center of Hole | 25-1/4" |
| Length Overall | 27-1/4" |
| Offset Height | 2-3/4" |
| Rotation | Counter Clockwise - Updraft |
| Thickness | 1/2" |
| Width | 4" |
Application
Back To Top| Make | Type | Model |
|---|---|---|
| John Deere | Rotary Cutter | CX15, E15, HX15, HX6, MX15, R15 |
Interchanges
Back To Top- W50973 (JOHN DEERE)
- W52742 (JOHN DEERE)
- FH329908 (JOHN DEERE)