DISC MOWER DRUM KNIFE - LEFT HAND FOR VICON 58699 / FELLA 111724 / BUSH HOG RHINO
Tech Specs
Back To Top| Bolt / Nut Kit | RF527K for Bush Hog / New Idea, RF811 for Gehl |
|---|---|
| Bolt Hole Size | 0.720 Inches, 18.3 mm |
| Brand | KONDEX |
| Length | 4.75 Inches, 121 mm |
| Pair | 798-RM700 |
| Rotation | Counter Clockwise ( Left Hand ) |
| Shape | 10 |
| Thickness | 0.16 Inches, 4.0 mm |
| Twist Degree | 11 Degree |
| Width | 2.0 Inches, 51 mm |
Application
Back To Top| Make | Type | Model |
|---|---|---|
| Bush Hog | Disc Mower | 526, 527, 528, DM18, DM19, DM7, DM8, DM9, HM5, HM7, HM8 |
| Case IH | Disc Mower | 306, 307, 308, 3204, 3205, 3206, 3309 |
| Fella | Disc Mower | SM240, SM240X |
| Gehl | Disc Mower | DC1080, DC2330, DC2350, DM140, DM160 |
| Lely | Disc Mower | 165, 205, 240, 280, 320 |
| New Idea | Disc Mower | 5212, 526, 527, 528 |
Interchanges
Back To Top- 4120114730
- D21122
- 37302225M1 (AGCO)
- 94939001 (VERMEER)
- B45-6992CL
- 86625666
- 58699
- ZA526216 (CNH)
- 526216 (AGCO)
- 58699-6
- D21-122
- 16507793
- 4-1201-1473-0
- 94939-001 (VERMEER)
- 478640
- 8662566
- 111724