DISC MOWER DRUM KNIFE FOR KRONE 139.888.0 / FELLA 123.706 - LEFT HAND 11° TWIST
Tech Specs
Back To Top| Bolt / Nut Kit | RF137 for Krone |
|---|---|
| Bolt Hole Size | 0.750 Inches, 19 mm |
| Brand | KONDEX |
| Length | 4.4 Inches, 112 mm |
| Pair | 798-RM8890 |
| Rotation | Counter Clockwise ( Left Hand ) |
| Shape | 10 |
| Thickness | 0.16 Inches, 4.0 mm |
| Twist Degree | 11 Degree |
| Width | 1.9 Inches, 48 mm |
Application
Back To Top| Make | Type | Model |
|---|---|---|
| Fella | Disc Mower | SM210, SM270, SM300, SM310, SM320, SM350, SM400 |
| Krone | Disc Mower | AFA243, AFA283, AFL283, AM203, AM243, AM283, AM323, AM403, AMT283, AMT323, BIG M, BIG M II |
Interchanges
Back To Top- 139.888.0 (KRONE)
- A139888
- DMB1398880
- 139-8880
- 1398880 (KRONE)
- 139883 (KRONE)
- 798-DMB1398880
- P342811200118
- 123706
- 123.706