DISC MOWER DRUM KNIFE FOR KRONE 139.889.0 / FELLA 123.707 - RIGHT HAND 11° TWIST
Tech Specs
Back To Top| Bolt / Nut Kit | RF137 for Krone |
|---|---|
| Bolt Hole Size | 0.750 Inches, 19 mm |
| Brand | KONDEX |
| Length | 4.4 Inches, 112 mm |
| Pair | 798-RM8880 |
| Rotation | Clockwise ( Right Hand ) |
| Shape | 10 |
| Thickness | 0.16 Inches, 4.0 mm |
| Twist Degree | 11 Degree |
| Width | 1.9 Inches, 48 mm |
Application
Back To Top| Make | Type | Model |
|---|---|---|
| Fella | Disc Mower | SM210, SM270, SM300, SM310, SM320, SM350, SM400 |
| Krone | Disc Mower | AFA243, AFA283, AFL283, AM203, AM243, AM283, AM323, AM403, AMT283, AMT323, BIG M, BIG M II |
Interchanges
Back To Top- 123.707
- 798-DMB1398890
- 123707
- 139-8890
- 1398893 (KRONE)
- 1398890 (KRONE)
- P342811200218
- 139.889.0 (KRONE)
- A139889