DISC MOWER DRUM KNIFE FOR KUBOTA / VICON - LEFT HAND - REPLACES KT55141001
Features
Back To Top
Tech Specs
Back To Top| Bolt / Nut Kit | RF564 for Kubota |
|---|---|
| Bolt Hole Size | 0.807 Inches x 0.906 Inches, 20.5 mm x 23 mm |
| Brand | KONDEX |
| Length | 4.2 Inches, 107 mm |
| Pair | 798-RMKT5514100001 |
| Rotation | Counter Clockwise ( Left Hand ) |
| Shape | 10 |
| Thickness | 0.16 Inches, 4.0 mm |
| Twist Degree | 11 Degree |
| Width | 1.9 Inches, 48 mm |
Application
Back To Top| Make | Type | Model |
|---|---|---|
| Kubota | Disc Mower | DM1022, DM2028, DM3087, DMC8028R, DMC8028T, DMC8032R, DMC8032T, DMC8040R, DMC8536R, DMC8536T, DMC8540T, DMC8640R |
Interchanges
Back To Top- KT5514100001 (KUBOTA)