Series 4 Bondioli Pavesi Trilobe Econo-Baler CV Shaft with Ratchet Clutch
Description
1-3/8 Inch 6-spline tractor yoke, 1-3/8 Inch 6-spline ratchet clutch. Fits Vermeer 504, 505 MCL, 5400, 5410, 5500 Rebel
Features
Back To Top- Interchangeable with several popular brand models
- Tri-lobe profile telescoping members
- Utilizes Weasler’s patented 80-degree CV Joint for optimal performance
- Includes ratchet clutch for overload protection
- Easy Lock Guard allows quick and easy PTO shield removal and re-assembly
Round Baler Shafts
Designed for continuous, heavy-duty, all-purpose use, the Econo-Baler CV Shaft meets the rigorous requirements of all your bailing needs.
Performance Benefits:
Tech Specs
Back To Top| Bondioli-Pavesi PTO Series | 4 |
|---|---|
| Brand | Weasler |
| Clutch Torque Rating | 8,000 in*pounds |
| Compressed Overall Length | 61.58 Inches |
| Cross & Bearing Cap Diameter | 1.06 Inch / 27.0mm |
| Cross & Bearing Overall Length | 2.94 Inch / 74.60mm |
| Driveshaft Application | Vermeer Baler |
| Driveshaft Implement End | 1-3/8" 6 Spline Ratchet Clutch |
| Implement Yoke Part Number | 570-8406 |
| PTO Product Category | Driveshaft |
| PTO Product Sub Category | CV Complete Drive Shaft |
| PTO Tubing Shape | Trilobe Tube |
| Tractor Yoke Size | 1-3/8" 6 Spline |